I bohatý stát má své chudé

Kam až moje paměť sahá, máme u nás tradici nadávat na své finanční poměry. Kdykoliv přijde řeč na peníze, začneme obvykle hořekovat, jak málo jich máme, jak nám tyto nestačí a jak jenom nejednou obtížně vycházíme s tím, co si vyděláme.

Ovšem troufám si tvrdit, že je to jenom jakýsi náš ‚folklor‘. A že se zřejmě podobně vyjadřujeme hlavně proto, aby nám ostatní, nepřející lidé, nezáviděli. Protože bledá závist dokáže často nadělat své, a je tedy rozhodně lepší, když si člověk v soukromí užívá a navenek působí dojmem někoho, kdo má hluboko do kapsy a vzbuzuje tedy spíše soucit.

polské groše

Ve skutečnosti si naši lidé obvykle zase až tak špatně nežijí. A pokud se skutečně špatně cítí, pak spíše proto, že mají od života přehnaná očekávání, chtěli by mít modré z nebe, a to pochopitelně nejde.

Jenže tato skutečnost má i své výjimky. Ne všichni, kdo si na svou finanční situaci stěžují, jsou licoměrní. Je u nás – a to nepopírám – i hodně těch, kteří se skutečně po ekonomické stránce dobře nemají. Což se projevuje pochopitelně ne tím, že nemají luxusní dům, špičkové auto v garáži a jiný luxusní majetek a netráví dovolené v exotických rájích, ale tím, že nemají třeba ani co dát do úst, neví, jak zvládnou zaplatit nájem a za co nakoupit všechno to, bez čeho se vlastně nedá žít.

centy peníze

Když je někdo v pozici skutečného chudáka, pak mu pochopitelně nemůže nikdo závidět. A aby někdo takový v životě vůbec obstál, musí si v nejtěžších chvílích peníze půjčovat. A protože je samozřejmé, že u někoho takového vždycky panují určité pochyby o tom, zda zvládne půjčené peníze vrátit, nenachází se pro někoho takového někdo ochotný mu půjčit snadno. Ale díky tomu, že existuje i americká hypotéka https://nebankovnihypoteky.net/americka-hypoteka-vip/, mají naději na pomoc v nouzi i ti největší chudáci. Pokud jsou samozřejmě schopní splácet, a pokud se za tuto půjčku zaručí zástavou své nemovitosti.

A tak jsou mezi námi i chudí lidé. Ale mnozí z nich přesto chudě žít nemusí.

Tento záznam byl publikován v Ekonomika . Uložit odkaz do záložek.