Jak je to s hypotékou na stavbu domu ?

Hypotéka na stavbu domu se na rozdíl od klasické půjčky, která je určena například ke klasické koupi nemovitosti čerpá postupně nikoliv však najednou. Takže podle toho, jak postupuje stavba daného pozemku vám daná banka bude peníze uvolňovat průběžně. Aby si banky byly jisté, že vše probíhá tak jak má a hypotéku využíváte skutečně ke stavbě, bude na celý průběh vaší stavby dohlížet tzv. odhadce. Odhadce je osoba, která bude počas celé stavby dohlížet na ceny a peníze které se utratí.

Hypotéka na stavbu

Co se týče splátek hypotéky, jedna z prvních splátek, se splácí cca za dva roky ode dne vydání hypotéky. A to díky tomu, že vám je daná hypoteční částka vydána postupně. Tudíž vždy se splácí pouze ta částka, kterou vám banka zrovna uvolní.

K tomuto typu hypotéky si připravte především – projektovou dokumentaci, rozpočet stavby a stavební povolení. Rozpočet stavby bude potřeba aby si mohla banka vypočítat zda odpovídá rozpočet dané částce kterou si chcete půjčit.

– Jedno z hlavních pravidel je že o hypotéku si mohou žádat osoby 18 – 68 let, osoby starší 70 let si sice také mohou o hypotéku zažádat, ale hrozí jim riziko rychlé splátky a to znamená, že banka bude chtít hypotéku splatit co nejdříve. Peníze z dané hypotéky vám banka většinou začne uvolňovat po dvou týdnech od podání žádosti.

K podání žádosti budete potřebovat – doklad totožnosti, mzdové listy a následně dokumenty o nemovitosti (typy dokumentů jsou již zmíněný výše v článku)

výpočet hypotéky

Pamatujte si však že ještě před podáním žádosti o hypotéku na stavbu domu si musíte zařídit kde chcete stavět

– Takže další potřebný údaj je, kde chcete stavět a jestli máte stavební povolení. Až budete vypisovat stavební rozpočet, vždy je dobré si nechat poradit od osoby která tomu skutečně rozumí.

Shrnutí :

  • Žádat mohou osoby od 18 let do 68 let
  • Budete potřebovat veškeré plány stavby a hlavně rozpočet
  • Peníze z hypotéky nedostanete najednou ale postupně

Tento záznam byl publikován v Ekonomika . Uložit odkaz do záložek.