Hnojiva a rašeliny


Není vůbec nic lehkého cenově konkurovat těm největším gigantům, zvláště pokud jste jen malá firma na výrobu hnojiv. Samozřejmě, není hnojivo jako hnojivo. Například chemické postřiky a pesticidy vyrábí toliko milovaný Agrofert, zatímco existují i jiné způsoby, jak se postarat o své pole a květiny. Ale hnojiva celkově nyní prožívají na jedné straně krizi a na straně druhé obrodu.
pole s obilím 

Proč nehnojit

Na té jedné straně se setkáváme se silným odporem poslední dekády se vším chemickým. Pravda se přiznat musí, některá hnojiva, která se zde hojně používala, jsou nyní podrobována drobnohledu a neobstávají, protože nejen že zůstávají v půdě dlouhou dobu, ale zanechávají spoustu dalších negativních důsledků jak pro okolní vegetaci, pro včelstvo i pro divokou. Požadavek na trochu šetrnější chemické přípravky je čím dál větší a vývoj se snaží tuto poptávku nasytit. Je tu ale jeden háček, některé škůdce zkrátka citrónovou šťávou jen tak nevyžene. Ty prostředky, které jsou více méně použitelné a efektivní, je zase těžké sehnat v tak velkém měřítku a za tak dobrou cenu.
ruka se zeminou 

Nedívat se jen na složení

Byť se hledají stále nové a nové cesty, jak se postarat o svou úrodu, hnojiva tu ještě dlouho budou a například pro pole řepky není nic lepšího. A tady naopak narážíme na tu druhou stranu. Někde sice striktně držíme ruce pryč od hnojiv, zatímco vedle na dalším poli se setkáváme s tím, že hnojíme snad i kamení. Hlavně teda na výše zmíněných polích řepky, které jsou až nemilosrdně kropeny den co den pořádným svinstvem. A protože žlutá pole najdete úplně všude, nabídka, která by se jinak snažila přiblížit tomu skutečnému spotřebiteli, se raději rozhodne jenom změnit cíl.
 
Zvláště menší firmy ale zažívají těžký boj, buď je koupí premiérův holding anebo zahraniční investor, který si je přidruží k tomu svému koncernu. Je tak velmi těžké zůstat neutrální a svůj, zvláště pak, pokud na vás tlačí vedení.