Dřevěná nebo plastová okna?


Pojďme se na to podívat společně a jistě budete při volbě oken zase o krok dál.
 
Kam dřevěná
Jsou stavby, kam je vhodné volit okna z klasického materiálu – dřevěná. Je to vhodné třeba tam, kde jsou velké prosklené plochy nebo se jedná o okna atypického tvaru. Také u stylových staveb, kde by plast působil nevhodně, cizorodě. Dřevo je krásný přírodní materiál, ale je potřeba myslet na jeho kvalitní povrchové ošetření. A také počítat s tím, že po několika letech bude nutné provést renovační nátěr.
modrá budova.jpg
 
Kam plastová
Z funkčního hlediska se okna plastová oknům ze dřeva plně vyrovnají. Velkou výhodou plastových oken je jejich snadná údržba. Péče o ně není nijak náročná, stačí je prostě umýt. Někteří lidé mají názor, že plastová okna jaksi „nedýchají“, že v interiéru vytváří nevhodné klima. Není to pravda. Izolační vlastnosti oken (plastových i dřevěných) záleží na správném seřízení kování. Okny hlavně nesmí do domu „táhnout“. Po výměně oken je potřeba často krátce a intenzivně větrat, tím odstraníme přebytečnou vlhkost. To platí stejně u obou materiálů.
 
Co od nich očekáváme
Při výběru oken je potřeba si položit otázku, co od nich očekáváme. Nejde jen o úsporu tepla, ale také
o ochranu před hlukem zvenčí, bezpečnost obyvatel domu a ochranu před nezvanými hosty. Tím vším je potřeba se při výběru, rámů, křídel, skel i doplňků oken řídit. Zda dáme přednost plastu či dřevu pak záleží většinou více na vlastním vkusu a samozřejmě výši částky, kterou chceme investovat. U plastových oken se v současné době používají nejvíce okna s profily s větší stavební hloubkou (větší než 70 mm) a středovým způsobem těsnění (tři těsnění, trojsklo). To zajišťuje dobrou tepelnou i zvukovou izolaci.
 pár u okna.jpg
Dobrý dodavatel by vám měl být schopen vždy poradit, zda je ještě vhodné do daného prostředí vaší stavby použít univerzální plastová okna, či vybrat jiný materiál. Například do vlhkých prostor se používají okna hliníková.

Tento záznam byl publikován v Zboží . Uložit odkaz do záložek.