Jak zajistit větší úrodu okurek?

Základem větší úrody jsou silnější kořeny! Jak to ale zařídit, aby pořádně přibraly? Stimulovat kořeny můžete nejvíce při pěstování sazenic. Následně se tím pozitivně ovlivní celý další vývoj rostliny. A hlavně velikost úrody našich okurek! Nabízíme vám návod na bohatou úrodu v několika krocích.
 okurky na zavařování
Krok první
Suchá semínka vložte do samostatných nádobek. Na dno předtím uložte vrstvu písku, která vytváří drenážní vrstvu. Na tuto vrstvu pak směs půdy ze zahrady a humusu v poměru 1.:.1. Naplňte nádobku asi do poloviny její výšky. Semínka sázejte do hloubky 1 – 2 centimetry. Nádobky pak přikryjte sklem nebo igelitem a umístěte na teplé a slunečné místo na 3 – 4 dny. Občas odkryjte a vyvětrejte. Pokud je hodně teplo, můžete větrat i několik hodin.
Jak sazenice rostou, přidávejte víc a víc zeminy, až budou nádobky plné skoro po okraj. Tímto způsobem podpoříte růst kořínků. Kořenový systém může být dvakrát silnější, než při běžném způsobu bez postupného přidávání zeminy.
 
Krok druhý
Pak následuje druhá fáze stimulace. Přesazení do větších nádob. Můžete použít květináče nebo třeba i obyčejné kartony od mléka. Přesazení proveďte, když má rostlinka 1 – 2 lístky. Opatrně ji vyjměte, kořeny nechte obalené zeminou. Přesaďte a postupujte stejně jako v předchozím kroku. Postupně jak rostou, přidávejte rostlinkám zeminu.
 sklenice okurek
Krok třetí
Je to vysázení rostlinek na záhon. Připravte si řádky o šířce 1 metr a libovolné délce. Na dno řádků uložte humus (do výšky 5 – 7 centimetrů). Řádky je dobré připravit asi týden před sázením, aby se vrstvy půdy prohřály a získaly stejnou teplotu. Sazenice vložíme do půdy asi 40 – 50 centimetrů od sebe (tj. 18 – 20 rostlin na 4 metry čtvereční záhonu). Je dobré půdu po zasazení stimulovat směsí superfosfátu (asi 20 gramů na rostlinu). Nakonec přihrňte z obou stran k rostlinkám vrstvu slámy o výšce 8 – 10 centimetrů. Ta jim zajistí optimální teplotu, vlhkost a distribuci oxidu uhličitého v půdě.
 
Dále se o záhon starejte jako obvykle. Dostatek vláhy po celou dobu tohoto procesu je samozřejmě hodně důležitý. Můžete se těšit na bohatou úrodu!

Tento záznam byl publikován v Hobby . Uložit odkaz do záložek.