Staré vláknové žárovky jsou jen nostalgickým ohlédnutím


Výhoda vláknové žárovky


Nejvýraznější výhodou staré „edisonovky“ je její pořizovací cena a množství vyzařovaného tepla. Dnes už se ovšem tyto světelné zdroje nesmí prodávat jako osvětlovací technika, seženete je pouze jako tepelný článek. Pracují totiž na principu prohřívání wolframového vlákna průchodem elektrického proudu a lze je efektivně využít především pro zahřívání akvárií a terárií. Svítí a zároveň hřejí, zabijí tudíž dvě mouchy jednou ranou a chovatelé mohou být spokojeni.
špinavá žárovka.jpg


Neekonomický provoz


Jejich provoz je výrazně neekonomický. Pro ohřev terária budiž, ovšem jako světelný zdroj již nemají smysl. V porovnání s LED diodovými žárovkami nebo kompaktními zářivkami je při stejném světelném toku jejich příkon několikanásobně vyšší. Pro příklad postačí uvést situaci, kdy pro osvětlení místnosti centrálním světlem, např. kuchyně, postačí příkon 12 W LED diodové žárovky, zatímco u vláknového zdroje byste museli nasadit příkon 60 nebo 100 W. V tomto případě to znamená úsporu elektřiny u jednoho světla řádově v desítkách korun za měsíc, a co teprve tehdy, kdy byste takto neúsporně svítili v celém domě. Není tedy nutné peníze vyhazovat oknem.


Omezená životnost


Můžete namítat, že LED diodová světla jsou velmi drahá, a že obyčejnou žárovku pořídíte za pár korun. To je sice pravda, ovšem životnost „edisonovky“ je zhruba 1 rok a u polovodičů při stejných podmínkách zhruba 15 let. Stačí si vzít do ruky kalkulačku a porovnat pořizovací náklady s životností a spotřebou elektřiny. Záhy zjistíte, že vláknovou žárovku užijete pouze pro zmiňované akvarijní rybky, nebo pro teplomilné želvy.
fluorescentní žárovky.jpg


Nebezpečí požáru


LED diodové žárovky, pásky a panely jsou konstruovány tak, že mají buď externí přívodní zdroj, nebo interní. Jsou to miniaturní transformátory s cívkou, vinutím a kondenzátory, kde vzniká jisté teplo, ale pouze minimální a naprosto bezpečné z hlediska nebezpečí požáru. Stačí však obyčejnou žárovku nechat několik hodin svítit např. v seníku, a pokud ji zakryje určité množství slámy nebo suché trávy, může snadno dojít ke vznícení. Nechtěné požáry mohou způsobit i nevhodné plastové nebo dokonce staré papírové kryty svítidel, mnoho takových případů způsobilo za socialismu výjezd hasičů k hořícím rekreačním chatám.

Tento záznam byl publikován v Zboží . Uložit odkaz do záložek.