11 tipů na praktický minimalismus

Jednoduchý život, svoboda, bezstarostnost – nějak to chceme všichni. Ale v našem moderním světě tato jednoduchost často zapadá. Spotřeba, majetek a výkon se zdají být důležitějšími hodnotami.

Choďte pěšky

Jak je to pohodlné – nechte auto doma. Naplánujte si chůzi do práce, nebo nakupování aspoň na jeden den v týdnu. Proč? Pokud jdete pěšky, nemusíte se obávat provozu nebo přeplněného vlaku, stačí se soustředit na sebe a nepotřebujete žádné palivo ani elektřinu.

Zeptejte se sami sebe: opravdu to potřebuji?

Není to tak banální, jak to zní. Protože všichni neustále nakupujeme věci, které skutečně potřebujeme jen proto, že jsou levné a dostupné. Ale věci, které máme někdy vlastní nás – protože se o ně staráme.
Vařte s čerstvými přísadami
Hotové pokrmy nebo polotovary jsou všechno jen ne minimalistické, jsou plné přísad . Skutečně jídlo je nepotřebuje. Proto si jej připravte sami: s čerstvými, jednoduchými přísadami. Je lepší pro vás a planetu a dobré jídlo je vás dělá šťastným.
jóga na pláži

Jezte méně masa

Opět se říká: spíše méně, ale lepší kvalita . Každý, kdo tak učiní, šetří peníze, úsilí a může objevit zcela nové perspektivy.

Pěstujte si vlastní zeleninu a ovoce

Dokonce i na nejmenším balkonu nebo okenním parapetu může vyrůst trochu zeleniny nebo bylin. Výsledné potraviny jsou zcela bez přísad, obalů a nevyžadují dlouhé dopravní cesty. A i když jsou to jen klíčky nebo málo rajčat – vlastní jídlo vás dělá šťastným a pyšným.

Odejděte z města

Uniknout tu a tam za město a strávit víkend venku – u jezera, v horách, nebo ve stanu, daleko od všeho? Pohodlí, jednoduchost a blízkost k přírodě je nejen dobré pro vás, ale je také udržitelnější než nakupování a život ve městě.
Pijte více vody z vodovodu
Pokud stále nosíte lahve, i když jediný skutečně životně důležitý nápoj pochází z kohoutku, je to vaše vlastní vina. Stačí skoncovat s drahými nápoji v plastových lahvích a pít vodu z vodovodu – to šetří peníze a dělá váš život trochu jednodušší.
focení na výletě

Stačí vypnout

Televizor je v pohotovostním režimu, běží sušička prádla, smartphone se nabíjí a všechna světla svítí? Stačí je vypnout.

Opravte

Žít minimalisticky znamená nejen to, že budete vlastnit jen několik věcí, ale také je co nejdéle využijete. Pokuste se je opravit sami, když se rozbijí.
Vyfoukejte svůj šatník
Najdete části, které jste již dlouho nenosili a pravděpodobně už nebudete nosit? Nemusíte snižovat obsah skříněk na hrstku oděvů částí, stejně jako někteří "profesionálové" s minimalismem. Avšak čím méně visí ve vašem šatníku, tím méně se budete muset trápit každé ráno s otázkou, co si vzít na sebe a více času máte na důležitější věci.

Nakupujte bezobalově

Méně obalů znamená méně odpadu – tedy méně nepotřebných věcí. A také menší ztráta času na vybalení, likvidaci atd.

Udělejte si čas pro sebe

Žít minimalistickým způsobem znamená ne vždy se bavit ve společnosti. Udělejte více času pro sebe a dělejte věci, které vám udělají dobře. Dělejte jógu, jděte na procházku nebo nedělejte absolutně nic.

Tento záznam byl publikován v Domov . Uložit odkaz do záložek.