Potíže italských bank

Již zmíněná noticka psala o Banca Caridae, která má sídlo v Janově a hodnota jedné akcie je nyní na jedné desetině euro (stav dne 24.7.2018). Banku založil už v roce čtrnáct set osmdesát tři pan Angelo Carletti di Chivaso. Nikdy neměla nějaké větší potíže. A nyní neplní tzv. povinný kapitál. Žádost o nový jí totiž Evropská centrální banka zamítla a do konce roku jí dala příkaz, aby požadavky na povinný kapitál splnila.
Nebudeme zde bádat, proč k tomu došlo a co k tomuto kroku ECB vedlo. Je docela možné, že po odchodu starých a zkušených přišli mladí a nezkušení a už je zaděláno na problémy. Jenže…
trezor v bance.jpg
Vloni (2017) požádala o pomoc před „krachem“ i Popolare di Vicenza se sídlem, kde jinde než ve Vicenze. Její obrat, nebo chcete li tržby činily sedm set dvacet milionů eur. A přesto žádala banka o pomoc stát.
Nejinak na tom byla Veneto BancaMonte dei Paschi di Siena . A to ta poslední jmenovaná měla jednu akcii za dvě celé třicet osm euro. Nu, banka dostala přes šest a půl milionu eur. A to je třetí největší italská banka a zároveň je také nejstarší.
ECB sice dala termín nápravy bance Caridae do konce listopadu, ale je ochotna se bavit o dalších termínech. Muselo by asi ovšem dojít k fúzi s nějakou jinou bankou. Možná budeme svědky velmi zajímavých „námluv“ a posléze i „sňatku“.
mince na bankovkách.jpg
Nu, ale nyní vážně. Velmi přísná pravidla povinného kapitálu musí splnit každá banka v eurozóně. Nelze vypisovat jednotlivé body, kdo se o problematiku zajímá, tak ví, Kdo ne, a zájem má, může si základy vyhledat pod pojmy pravidla týkající se kapitálových požadavků na bankovní sektor (CRR a CRD IV). Ale předem varuji, že to není zábavné čtení. Takže v bance Caridae se budou muset hodně otáčet a starat. Noví a mladí manažeři budou muset ukázat dravost a také umění obchodovat. Blízká budoucnost nám ukáže, zda se jim to podařilo.  

Tento záznam byl publikován v Ekonomika . Uložit odkaz do záložek.