Nebojte se barev

Otevřete-li časopisy o bydlení, často vidíte vnitřní prostory v bílé nebo šedé barvě. Je to neutrální, moderní, dobře kombinovatelné a dalším vybavením. Ale také trochu studené a nudné. Co takhle zkusit nějaké pestřejší barvy?
modrá a červená stěna
Neumíte si to představit? Vizualizaci si dokážete udělat i sami v počítači, internetové aplikace jsou dnes k dispozici zdarma, např.Autodesk Homestyler. Pokud si netroufáte na moc výrazné a jasné barvy, zkuste to pro začátek s pastelovými, jemnějšími odstíny.
Barvy koupíte již namíchané nebo Vám v hobby marketech a specializovaných prodejnách namíchají odstín podle vašeho výběru. Namíchat si ho můžete i sami, ale zde hrozí, že už znovu stejný odstín netrefíte, pokud Vám barva dojde nebo budete časem potřebovat kousek zdi přemalovat. (To je vlastní zkušenost.) Na trhu jsou k dispozici i barvy omyvatelné, tudíž se nemusíte bát brzkého znečištění, pokud ještě máte malé děti nebo zvířata v bytě.
špinavé od barev

Nepodceňte přípravu

O barvách je dobré něco vědět nebo si předem něco načíst. To, že se Vám nějaká barva líbí, neznamená, že na Vás bude v určité místnosti dobře působit.
Červená, žlutá, oranžová se hodí do kuchyně, zelená do ložnice, modrá a hnědá do koupelny, růžová a fialová v jemných odstínech na chodby.
Myslete na to, že tmavé barvy zmenšují opticky prostor a ubírají světlo. Hodí se také více na svislé, než na vodorovné plochy. Je vhodné jimi vymalovat pouze jednu stěnu nebo jen její část.
Přírodní barvy působí dobře na psychiku člověka a uklidňují (hnědá, zelená, béžová, okrová). Žluté tóny se hodí do tmavších místností, kam se tolik nedostane slunce.
Obecně se chladnější barvy hodí do ložnice, koupelny, či pracovny, protože uklidňují a podporují soustředění. Teplejší barvy zase využijete v jídelně, dětském a obývacím pokoji, kde působí útulně.
malířské potřeby
Důležité je myslet i na barvu nábytku a doplňků v místnosti, aby k sobě s barvou stěn ladily. K tomu už Vám pomůže zmíněná vizualizace.
V neposlední řadě si připravte krycí folie a plachty na podlahu a nábytek. Zvláště omyvatelné barvy nejdou smýt. A také lepicí pásky  pro ohraničení prostoru, který budete chtít barvou vymalovat.
Pokud si na malířskou práci sami netroufáte, můžete si pozvat odborníka, který Vám na zdi vykouzlí i různé plastické efekty.

Tento záznam byl publikován v Domov . Uložit odkaz do záložek.