Patchwork – stále více oblíbený

Rádi si zdobíte dům něčím, co si sami vyrobíte? Ušijete si vlastní závěsy, běhoun na stůl, povlaky na polštářky, a podobné věci? V tom případě by vás mohla zajímat i tato specifická textilní technika, kterou je patchwork. Jedná se zde o to, že sešíváte malé kousky látek, které mají různé barvy. Výsledkem budou geometrické vzory, které mohou zdobit váš přehoz nebo vaše povlaky na polštářky.
deka patchwork
Technika patchwork se využívá už někdy od přelomu 8. – 9. stol., z této doby totiž pochází první dochované zmínky o patchworku. Nejtypičtější je ale využívání této techniky v Anglii v 17. stol., kdy se tímto způsobem šily hlavně přehozy. No, co si budeme povídat, ono v Anglii je patchwork typický dodnes. Po druhé světové válce to sice vypadalo tak, že tato technika zcela vymizí, ovšem opak se stal pravdou. Patchwork je stále víc a víc oblíbený.

potřeby pro šití
Pár kroků, bez kterých se neobejdete:

Představme si, že si chceme ušít klasický čtvercový patchworkový povlak na polštářek.

·         V první řadě je tedy potřeba polštářek změřit. Následně rozpočítat na to, kolik čtverců budete potřebovat (např. povlak 40*40 – budeme potřebovat 25 čtverců po 8*8 cm).
·         Velice důležitý je výběr látek. Je potřeba, aby látky k sobě seděli, abyste opravdu vytvořili něco pěkného. Každý má samozřejmě jiný vkus a někomu se třeba nějaké šílené kombinace líbí, věnujte tomuto však dostatek času, abyste opravdu byli spokojení.
·         Následně si připravíme čtverce, které si potom můžeme skládat a různě přemisťovat, abychom dosáhli takové skladby, která se nám bude opravdu líbit. Při přípravě čtverečků nezapomeňte připočítat alespoň půl centimetru na každé straně.

·         Jakmile máme toto vše připravené, můžeme začít sešívat. Nejprve si sešijeme čtverce v řadách, tudíž dostaneme 5 řad po 5 čtvercích, následně sešijeme jednotlivé řady k sobě.
·         Pak už zbývá přišít zadní stranu povlaku, která může být z jednobarevného kusu látky.
Takto podobně se šije spousta dalších věcí, všechno je to založené na stejném principu. Pokud ale s patchworkem začínáte, bude pro vás nejjednodušší vyzkoušet poprvé právě tuhle variantu. Patchwork je hlavně o přemýšlení, estetickém cítění, a o detailech. Pokud vás ale práce bude bavit, určitě si s tím hravě poradíte.

Tento záznam byl publikován v Hobby . Uložit odkaz do záložek.