Zahradnické nože

Zahradnických nožů je na trhu opravdu nepřeberné množství. Pokud si chcete nějaký z nich koupit, poradíme vám, který pro vás bude tím nejlepším pomocníkem. Při jeho výběru je totiž potřeba dbát nejen na to, aby se vám líbil vzhledově, ale především na to, aby se vám s ním dobře pracovalo. Tím však vaše starosti nekončí – o zahradnické nože je totiž potřeba i následovně pečovat, aby vám dobře a bezpečně sloužily co nejdéle.
zálesácké nože
Který z nich je nejlepší?
Každému se jistě bude líbit a hodit jiný druh nože z té široké škály v nabídce. V prvé řadě vždy myslete na to, že nejlepší zahradnický nůž pro vás je ten, který dobře sedí v ruce. Jedině s takovým se vám bude vždy dobře a s radostí pracovat.
Druhy nožů
1.       Roubovací
Už podle názvu poznáte, že se nejlépe hodí k roubování. Tyto nože mají rovnou čepel, která může být různých tvarů.  Nejčastěji však bývá jednostranně broušená a má rovnou špičku. Takovýto nůž vám umožní dlouhý a přesný šikmý řez, který je pro roubování velmi důležitý.
2.       Očkovací
I očkovací nože jsou různých tvarů a velikostí. Poznáte je podle výstupku na čepeli a tupě zakončené špičky, která slouží k odchlipování kůry při očkování růží nebo ovocných keřů.
nůž a listy
3.       Žabka
Oboustranně broušené nože se širší zahnutou čepelí, která usnadňuje řez, se nazývají žabky. Používají se pro odřezávání různých výhonů a k začišťování ran, které vzniknou odříznutím větších větví pilou.
4.       Mačeta
Speciální nože, které se hodí především k vysekávání křoví, se jmenují mačeta.
5.       Pracovní nůž
Univerzální nůž nazvaný jako pracovní zahradnický nůž, se hodí nejen k odřezávání větví stromů a keřů, ale řeže také dobře plast, papír a další materiály. Využijete ho tedy při různých zahradnických pracích.
nůž v lese
Pravidelná péče
Je jedno, zda si koupíte malý nožík či rovnou nůž s dlouhou čepelí. Každý z nich si zaslouží pravidelnou a kvalitní péči. Proto vždy myslete na to, že po každém použití je vhodné čepel očistit hadříkem, který je napuštěný olejem. Abyste měli ostří stále hezky nabroušené, chraňte ho před ztupením tím, že nůž, pokud není zavírací, vždy po ukončení práce a očištění zasunete do pouzdra.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv z výše uvedených nožů, vždy myslete na to, že je máte používat jen a pouze k tomu, k čemu jsou určeny. Jedině tak kvalitní zahradnický nůž ochráníte před poškozením. Na jiné práce si raději vezměte jiný nůž, mnohdy postačí i obyčejný kapesní nožík.

Tento záznam byl publikován v Zboží . Uložit odkaz do záložek.