Základy a zásady bezpečné on-line komunikace

Někdy se ze zdravé opatrnosti stává strach a přehnaná nedůvěra. Opatrnost je samozřejmě klíčová a důležitá, ale jak se říká, nic se nemá přehánět. Je potřeba si uvědomit jedno – pokud budeme dodržovat základní zásady bezpečnosti, nic nám nehrozí.
 dokument před pc
Úplně první věcí, kterou bychom měli dodržovat je tato: nenechávat si své obavy a problémy pouze pro sebe. Tohle platí vždy a všude. Máte více možností: zeptat se známých – třeba si budou vědět rady, kontaktovat provozovatele určité stránky nebo, v případě potřeby, kontaktovat policii. Do takové situace, abychom opravdu museli kontaktovat policii, se většina z nás nedostane. Na druhou stranu, pokud je potřeba, nemusíte se bát zvolit takový postup! Pro lepší orientaci vám mohou pomoci tato pravidla:
Rozvaha
Kolikrát stačí jen pečlivě uvážit, co vlastně zveřejnit a co ne. Ve chvíli, kdy se chystáte uveřejnit svou fotku nebo soukromá data, uvědomte si, že se vám je už pravděpodobně nepodaří dostat zpátky. Platí pravidlo, které je dnešním dětem neustále opakováno: neudávat veřejně svou polohu, pečlivě vybírat fotky a popisky, které sdílíme a také lidi, se kterými je sdílíme. Největším nebezpečím jsme kolikrát sami sobě my!
Při přihlašování, ať už na webové stránky či na sociální sítě, vyplňujte potřebné údaje s rozmyslem. U hesla se vyhněte jednoduchým kombinacím čísel (1234) a pravděpodobným údajům (např. vaše jméno nebo příjmení). Nikdo nemá právo po vás chtít napsat heslo např. k vašemu e-mailu, ať už by to měl být „administrátor“ nebo provozovatel webové stránky. Na takové výzvy nereagujte.
 
Nepanikařte!
I ve chvíli, kdy sami neuveřejníte nic, co by vás mohlo ohrozit, se může stát, že se někdo bude snažit nabourat do vašeho počítače. Existují viry, které vám mohou zablokovat počítač, vymazat jeho obsah, či skrz váš počítač komunikovat s jiným. I takové viry si ale musíme spustit sami. Jedná se o viry rozesílané právě například přes e-mail, které se navenek mohou zdát důvěryhodné. Takový e-mail se bude snažit vás navést k jeho rozkliknutí. Může vám oznamovat, že dlužíte velkou částku peněz nebo naopak, že jste vyhráli velkou částku peněz. Samotným kliknutím na mail se ještě nic neděje! Ve chvíli, kdy tedy rozkliknete zprávu o velkém dluhu, nepanikařte! To se snadno píše, než dělá, ale zkuste si to promyslet. Víte o někom, od koho jste si půjčovali peníze? Pokud odpověď zní ne, ignorujte i „výhrůžky“ o zablokování bankovního účtu, raději se podívejte na internet. Je totiž dosti pravděpodobné, že stejná zpráva jako vám byla rozeslána spoustě dalších lidí, kteří na to již upozorňují. V žádném případě u takových e-mailů neklikejte na přílohy nebo odkazy. Právě ty obsahují vir, jímž tím spustíte. Jak reagovat? Mail jednoduše smažte a ignorujte. Můžete na něj také sami upozornit a pomoci tak ostatním.
fialové triko
Souhrnná pravidla pro bezpečnou komunikaci tedy znějí:
·         Zvažte, co a kam zveřejňujete.
·         Důvěřujte, ale prověřujte.
·         Shánějte informace.
·         Nebojte se požádat o pomoc či radu.

Tento záznam byl publikován v Online . Uložit odkaz do záložek.